Hisztaminózis
Várallyay Gabriella
Várallyay Gabriella
Elképesztően sok információ vesz körül bennünket a hisztamin-intoleranciával kapcsolatban. Az elővetkezőkben összegyűjtöttük neked a legfontosabbakat ezzel az állapottal kapcsolatban.
Mi az a hisztamin?
A hisztamin az élő szervezetben jelen lévő és a természetben is előforduló kémiai anyag (ú. biogén amin), mely részben a szervezetben termelődik, részben pedig élelmiszerekkel visszük be. Vízben, etalolban könnyen, zsírban nehezen oldódik (ennek a főzés során van jelentősége), hőre stabil. A hisztamin a hisztidin nevű aminosavból alakul ki a szervezetben, melyhez egy B6 vitamin függő enzim szükséges.
A hisztamin szöveti hormon és ingerület-átvivő anyag, melynek fő funkciója az allergiás reakciókban van, illetve a gyomorsav elválasztását, a szívverést a bél-perisztaltikát is szabályozza. További szerepe van az alvás-ébrenlét, a napi (cirkadián) ritmus és a táplálék- illetve vízfelvétel szabályozásában is. Láthatod, hogy mennyire szerteágazó a hisztamin szerepe és ezután sejtheted is, hogy ha mennyisége felszaporodik, mennyire sokrétű problémát tud okozni.
Mi az a hisztamin-intolerancia?
Olyan állapot (nem önálló betegség), amikor a szervezetben a hisztamin mennyisége és a bontó enzimek (DAO, HNMT) kapacitása között egyensúlytalanság alakul ki.
A lebontó enzimek közül a réztartalmú DAO-nak (diamin-oxidáz) van elsődleges jelentősége, mely főként a bél nyálkahártya sejtjeiben, a májban és a vesében termelődik.
A hisztaminózis okai
A genetikai eltéréseknek mutációknak kétségkívül nagy szerepe van ennek az állapotnak a kialakulásában, de jó hír, hogy önmagukban nem okoznak hisztaminózist. A helyes életmódod képes arra, hogy rejtve tartsa ezeket a genetikai „hibákat”, vagy -és ez a rossz hír-, épp ellenkezőleg, ha a „két végén égeted a gyertyát”, sajnos a hisztaminintolerancia megjelenhet.
Az ok általában nem egyedüli, hanem a felsorolt tényezők halmozódásaként mutatkozik meg, tehát több is jelen van, nem is feltétlenül egyidőben és nem is ugyanolyan terhelésként. Fontos szempont az is, hogy az egyéni érzékenység óriási eltéréseket mutathat.
Érdemes tehát az okokat lajstromba venned, feltérképezned az állapotodat, majd szakember segítségét kérned azok korrekciójában.
Nézzünk néhány betegséget, állapotot, melyek szerepet játszanak a hisztamin-intoleranciában.
Úgy érdemes elképzelned ezt az állapotot, mintha lenne ritka szövésű nagy gyűjtőzsákod, melybe „pakolod” bele azokat a betegségeket, elváltozásokat, életmódbeli szokásaidat, melyek ezt a zsákot telítik. A lyukacsos anyag átereszt, így a zsák ürül is (képletesen ezt végzik a bontó enzimek), de ha túl sok mindent pakolsz bele túl gyorsan (pl. magas hisztamintartalmú ételeket eszel és párosítasz egymással, nem mozogsz, nem töltesz időt a friss levegőn, ipari környezetben élsz stb.), akkor ez a zsák megtelik, túlcsordul és megjelennek a kellemetlen tünetek.
És ez persze visszafelé is igaz, ha keveset „pakolsz bele”, a tüneteidet vissza tudod szorítani.
Tünetek
A tünetek több szervrendszert is érinthetnek a gyomor- bélrendszeren kívül. Ilyen a légzőrendszer, a szív- és érrendszer, a hormon- és idegrendszer, de bőrtüneteid is lehetnek. Rendszeresíts magadnak egy naplót, és jegyezd fel a tüneteidet, melyek közül az alábbiak a leggyakoribbak:
Diagnózis
Sajnos nincs egységes álláspont abban a tekintetben, hogy milyen labordiagnosztikai módszerekkel lehet biztosan a hisztaminózist kimutatni.
Nehézség továbbá, hogy a DAO vérben mért mennyisége nem biztos hogy korrelál a vékonybél DAO mennyiségével (ez a lényeg). Ha csak a vér DAO alapján diétázunk, az tévútra vihet elfedve a valódi okot. Mindezt tetézi a tünetek sokszínűsége.
Ezeken túl a hisztamin szintje napszakonként is változhat, alacsony a felezési ideje a vérben (gyorsan lebomlik) és számos tényező hatással van rá (aznap elfogyasztott étel, ételkombinációk, női ciklus, stresszállapot stb).
Itthoni gyakorlat szerint 2 laborparaméterrel találkozhatsz: hisztamin és DAO. Egyértelmű a hisztaminózis, ha magas a hisztamin- és alacsony a DAO szintje, mert ez azt jelenti, hogy a hisztamint a DAO enzim nem képes lebontani.
Kérdéses az eredmény akkor, ha a hisztamin is és a DAO is alacsony vagy mindkettő magas.
Mi kelthet mégis gyanút? (a diagnózis felállítása minden esetben orvosi kompetencia)
Amit te is megtehetsz tehát, az a laborvizsgálat és a teszt-diéta. Ha alacsony a DAO-d és reagálsz az étrendre, akkor valószínű, hogy problémád van a hisztaminnal kapcsolatosan és érdemes szakemberhez fordulnod.
Megoldás- mi az, amit tegyél?
Ha a gyanúd beigazolódik, a legjobb amit tehetsz, ha a naplóddal olyan szakembert/szakembereket keresel fel, aki egyrészt kompetens(ek) a diagnózis felállításában, majd segítenek neked a gyógyszeres- és életmód- dietotherápiában.
Talán már ki is találtad, hogy melyek a fő kókuszok, amelyeket ha szem előtt tartasz, és javítasz az életmódodon, te is tehetsz minden nap azért, hogy jobban legyél! Mit is tegyél tehát?
Csökkentsd a hisztaminszintedet:
Növeld az enzimaktivitást:
Légy türelmes magaddal! Nem 1-2 nap alatt alakult ki az állapotod, így legyél türelmes magaddal abban a tekintetben, hogy javulást tapasztalj.
Tűzz ki kisebb célokat, melyeket erőbefektetéssel ugyan, de el tudsz érni, hiszen a sikereid lesznek azok, amik újabb motivációt adnak neked a továbbhaladásra.
Mi az, amit egyél? – az étrend, életmód alapelvei
Mi az, amit biztosan ne tegyél?
Remélem, hogy segítségedre szolgál ez az összefoglaló és tisztábban már hisztaminos kérdésekben is!
Várallyay Gabriella
dietetikus
Újgenerációs életmódváltó program, ami minden szükséges segítséget megad Neked az egészségesebb élethez. Az ÉletmódSTART klub egy folyamatosan bővülő online tudástár.
Címünk: 2049 Diósd, Álmos fejedelem u. 27.
E-mail: help@eletmodstart.hu